پرسش‌های متداول


:: سرویس دهنده و نام حوزه پایگاه
# سرعت سايت خيلی كند است و كاربران برای مشاهده صفحات و ارسال فايل با مشكل مواجه مي‌شوند. علت چيست؟

سرعت سرور معمولا خوب است. در موارد نادری به خاطر كندي اينترنت و گاهي به خاطر گرفتن نسخه پشتيبان یا حملات نفوذگران و اعمال محدودیت ممكن است با افت موقت سرعت مواجه شويد. براي بررسي دليل كندي دو عامل زير را بررسي كنيد:

1- سرعت گزارش شده توسط سايت‌هاي ارزيابي كننده مانند www.host-tracker.com

2- مدت زمان درج شده در پايين صفحات سايت :

Created in : 0 .43643 seconds by …

در صورتي كه طبق اين دو عدد سرعت پايين بود لطفا به ما اطلاع دهيد تا بررسي بيشتري صورت گيرد.

توجه:

اگر سرعت در host-tracker مطلوب گزارش می شد و سرعت دسترسی شما به سایر سایت ها مناسب بود، احتمال دارد در مسیر دسترسی شما به سرور اختلالی وجود داشته باشد (مثلا به علت فییللترینگ مخابرات کشور).
 سایر عوامل کندی سایت:
گاهی داده های سایت بسیار زیاد هستند. دراین حالت امکان مشاهده کندتر برخی صفحات وجود دارد. مثلا اگر تعداد مقالات سایت بیش از 10 هزار مقاله باشد، طبیعی است که در مشاهده برخی صفحات مروبط به مقالات با تاخیر مواجه شوید. برای افزایش سرعت در این حالت می توانید از سرورهای اختصاصی استفاده کند تا منابع بیشتری از سرور در اختیار داشته باشید.
گاهی دلیل کندی اعمال محدودیت از طرف فایروال است. در سرورهای یکتاوب فایروال همه ی اعمال کاربران را رصد می کند و اگر متوجه ارتباط مشکوکی شود دسترسی را محدود می کند. مثلا اگر چند بار رمز ایمیل یا cpanel را اشتباه وارد کنید امکان دارد با پیام انسداد مواجه شوید. در این حالت باید پیام کامل انسداد را به همراه آی پی خود برای شرکت ارسال کنید تا بررسی شود.
یا اگر یک صفحه یا فایل را به دفعات و به صورت متوالی دانلود کنید امکان دارد با محدودیت فایروال مواجه شوید. گاهی این ابزار مقابله با DoS به دانلود متوالی صفحات یا فایل های مشابه هم حساس می شود. برای جلوگیری از رخداد این اتفاق باید با آرامش بیشتری با سایت کار کنید و از مشاهده و دانلود حجمی و پی در پی صفحات و فایل ها پرهیز کنید. در صورتی که با این حالت مواجه شدید (معمولا به همراه پیام خطای 400) می توانید نشانی صفحه مورد نظر و آی پی و نام کاربری خود را برای بررسی ارسال کنید (ترجیحا به صورت تیکت). آی پی خود را می توانید با جستجوی my ip در گوگل به دست آورید.
1400/1/21 Question Link Show Print Version
#

اينترنت ما مشكلي ندارد ولي سايت تحت سرويس يكتاوب را نمي توانيم ببينيم. به نظر ميرسد سايت قطع باشد.


قطع شدن سرورهای يكتاوب و سايت هاي نصب شده روي آن بسيار به ندرت اتفاق مي افتد. براي اطمينان از برپایی سایت مي توانيد از سايت‌هاي ارزيابي كننده سرعت و برپايي سرور مانند www.host-tracker.com استفاده كنيد.
توضیح ضروری: در صورت بروز اشکال در دسترسی به پایگاه خود، ابتدا وضعیت دامنه را بررسی کرده و سپس با کمک سایت www.host-tracker.com برپایی سایت خود را بررسی کنید. اگر هاست تراکر اشکالی گزارش کرد، نتایج یا لینک ثابت مربوطه را برای ما بفرستید. نامه هایی که فقط شامل گزارش عدم دسترسی به سایت باشند بررسی نخواهند شد.


دلایل عدم دسترسی به پایگاه:
1- گاهی دلیل قطع شدن دسترسی، مسدود شدن آی پی شما در فایروال سرور، به دلیل تلاش چندباره برای ورود به بخش های ایمیل یا سی پانل با رمز عبور اشتباه است. برای بررسی این حالت می توانید به یکی از نشانی های www.yektaweb.net/ip.php یا www.yektaweb.org/ip.php یا  www.whatsmyip.org یا گوگل (جستجوی واژه my ip) مراجعه کنید و آی پی خود را برای ما بفرستید.

2- توجه داشته باشید که علت قطع شدن مي تواند منقضي شدن دامنه یا Domain پايگاه باشد. راهنمای ثبت و انتقال و تمدید دامنه برای راه اندازی پایگاه را مطالعه کنید.

3- گاهي به دلايل مختلف در مسير اينترنت شما تا سرور اشكالي پيش مي آيد كه مي تواند به شبكه محلي شما يا شبكه هاي بالادست مربوط باشد.
یکی از روش های بررسی نقطه قطعی در مسیر استفاده از دستور tracert می باشد. برای این کار باید پنجره Command Prompt را باز کرده و این دستور را با نشانی سایت خود را وارد کنید:

tracert yoursite url 

Example: tracert www.yektaweb.com


اگر اشکالی وجود داشته باشد و در مسیر بررسی به پیام خطا برخورد کردید، می توانید آخرین آی پی که دسترسی شما را مسدود می کند را با کمک سایت های whois بررسی کنید تا متوجه شوید مشکل از کجاست. اگر نتوانستید پاسخ های ظاهر شده را بررسی کنید، آنها را به صورت print screen برای ما ارسال کنید.

4- گاهی دسترسی شما به پورت خاصی (مثل پورت های 2095 و 2096 برای webmail و پورت های 2082 و 2083 برای CPanel) در شبکه محلی یا شبکه های بالادست مسدود شده است. در این حالت شما سایت خود را مشاهده می کنید اما نشانی های webmail و cpanel کار نمی کنند. برای رفع اشکال در این حالت با مسئولان شبکه خود تماس بگیرید.

5- در صورتی که دامنه اصلی روی سرور دیگری تنظیم شده و زیردامنه به سرور یکتاوب ارجاع شده باشد، (مثل journal.univ.ac.ir) با توجه به نیاز به سرور DNS برای ارجاع زیردامنه به سرور یکتاوب، هر نوع قطعی در سرور یا اینترنت سازمان می تواند باعث بروز اشکال گردد. این اشکال به همان روش tracert مشخص خواهد شد.


ابزارهای کمکی

گاهی مشکل از Cache شدن DNS ها روی رایانه است. برای خالی کردن این Cache ها دستورات زیر قابل استفاده اند:

window xp, 7 or 8

Go to CMD prompt and:

ipconfig /flushdns

برای تسهیل انجام این کار می توانید فایل اجرایی clean_cache.bat را دریافت کنید و آن را روی رایانه خود اجرا کنید.


1395/3/11 Question Link Show Print Version
# سایت ما در برخی از ساعت روز در دسترس نیست. اما در همین زمان وقتی که سایت را با نرم افزار پروکسی باز می کنم سایت باز می شود. انگار که سرور IP را در طول روز مسدود کرده است.
توجه: اگر شما مدیر پایگاه هستید و به اندازه‌ی کافی از اطلاعات فنی آگاهی ندارید، این راهنما را به کارشناس فناوری اطلاعات سازمان خود نشان دهید.

این مشکل به دلیل مسدون شدن IP شما در سرور نیست. متاسفانه بسیاری از سرویس دهندگان اینترنت در ایران برای برقراری ارتباط از DNS سرور های رایگان استفاده می کنند و یا DNS های موجود را ذخیره می کنند.

دلیل دیگر این مشکل استفاده از سرور های DNS غیر رایگان است برای مثال DNS شرکت سان (4.2.2.4 و 4.2.2.3) که از معروف ترین DNS ها می باشد از سال گذشته ارائه سرویس رایگان خود را محدود کرده است. و پس از ارائه سرویس رایگان برای مدت زمانی کوتاه دیگر اجازه دسترسی را برای شما فراهم نمی کند.

برای رفع این مشکل ابتدا می بایست در قسمت تنظیمات کارت شبکه رفته و از قسمت Peopeties تب General بخش Internet protocol TCP/IP را انتخاب کنید.

اگر در بخش DNS server addresses عدد نوشته شده بود آن را حذف کرده و Obtain DNS server address automatically را انتخاب کنید.

اگر همچنان برای ارتباط با سرور مشکل داشتید می بایست این موضوع را با بخش فنی شرکت سرویس دهنده اینترنت خود مطرح کنید و درخواست کنید تا اطلاعات مربوط به DNS Server آن ISP برای شما ارسال شود.

برای تنظیم DNS جدید دقیقا از روش قبل استفاده کنید. اما این بار تیک کنار Obtain DNS server address automatically را برداشته و اطلاعات جدید را در Use the following DNS server adresses وارد کنید.
1393/8/17 Question Link Show Print Version
پرسش‌های خود را ارسال کنید       کل پرسش های متداول را ببینید