نکات طلایی برای افزایش زیبایی و کارآیی پایگاه های اینترنتی

زیبایی پایگاه های اینترنتی در کنار کارآیی آنها میتواند موجب جذب کاربران و مشتریان به پایگاه شده و ارایه خدمات را موثر تر کند. برخی از توصیه ها و تجارب بدست آمده در طراحی وب را در ادامه مطالعه نمایید.

AWT IMAGE ساده باشید
کاربر باید در اولین نگاه متوجه بشود شما کی هستید و برایش چه می کنید. انیمیشن (پویانمایی)، گرافیک تجملاتی و راهبری های خلاقانه می توانند باعث شوند یک پایگاه زیبا به نظر برسد، اما این موارد باعث سردرگمی کاربر می شوند. استفاده از بخش های سفید و ساده کمک می کند مطالب مهم بیشتر به چشم بیایند.

AWT IMAGE سریع باشید
کاربران وب حوصله ندارند. آنها منتظر نمی مانند تا فایل ها و صفحات سنگین شما به کندی ظاهر شوند. صفحات خود را سبک و کم گرافیک طراحی کنید و تصاویر را تا حد ممکن فشرده کنید.

AWT IMAGE کاربران وب مطالعه نمی کنند
اکثر کاربران به جای مطالعه مطالب، تمام صفجه را به صورت چشمی اسکن (پویش) می کنند و تیترهای بزرگتر و با رنگ متمایز، نکات برجسته و آیکن و لینک های مشخص را تعقیب می کنند. پس از این عناصر به خوبی استفاده کنید. استفاده از تصاویر و فیلم ها به جای متن راهکار مناسبی است.

AWT IMAGE راهنما باشید
نکته مهم پس از حضور کاربر در سایت، این است که کجا برود. پس از کارآ بودن سیستم راهبری(منوها، لینکهای بالا و پایین صفحه و ...) سایت خود  اطمینان یابید. از نوارهای راهبری ثابت در کل پایگاه استفاده کنید و جای فعلی هر کاربر را به او اعلام کنید.   

 


AWT IMAGE کاربران را ساده فرض کنید
به دلایلی، افراد هنگام کار با اینترنت از هوش خود استفاده نمی کنند. تا دکمه ای به آنها نگوید "اینجا کلیک کنید" این کار را نمی کنند. کاربران در سایت شما پژوهش نخواهند کرد. پس همه چیز را ساده و کامل توضیح دهید. 

 


AWT IMAGE کاربران را فریب ندهید
فرستادن کاربران به بخش ها و نشانی های مختلف که اطلاعاتی به کاربران نمی دهند، تنها باعث دور شدن آنها خواهد شد. برای مثال اگر تالار بحث و گفتگوی شما فعال نیست کاربران را به آنجا نفرستید. بر روی بخش های مفید و فعال متمرکز کنید. 

 


AWT IMAGE تعارف نکنید و بلوف نزنید
سعی کنید خدمات و محصولات خود را به نحو واضح و روشن و صادقانه توضیح دهید. جلب اعتماد در دنیای وب کار آسانی نیست. به جای توضیحات اضافی و پیچیده، کاربران را با حقایق و نکات مفید روبرو کنید.  

 


AWT IMAGE آینده نگر باشید
بدون برنامه ربزی برای آینده پایگاه، رنگها و تصاویر جذاب و قالب های گرافیکی جذاب پس از مدتی کسل کننده خواهند شد. برای به روزماندن و مفید بودن پایگاه، در طراحی پایگاه خود از خود بپرسید:
کاربران آینده پایگاه شما چه کسانی هستند و چه خواهند داشت.
برای مفید بودن پایگاه برای کاربران و مراجعات بعدی آنها چه باید انجام دهید.
مطالب و اخبار جدید چگونه اضافه شوند و چگونه بایگانی شوند.

AWT IMAGE سازمان دهی کنید
مطالب را به نحو مرتب و منظمی آرایش کنید. استفاده از تعدادی جدول و تصویر نامنظم و به اشکال مختلف، سایت شما را نامنظم و به هم ریخته جلوه می دهند. سعی کنید چیدمان کلی کادر ها از نظر هم سطحی و هم ستونی مرتب باشد. این نوع سازمان دهی را در تمام بخش های پایگاه حفظ کنید. 

 


AWT IMAGE دسته بندی کنید
مطالب و اخبار و خدمات پایگاه را به صورت مشخص و منظم دسته بندی کنید و برای هر دسته عنوان موضوعی مرتبطی انتخاب کنید. دسته بندی موضوعی باعث افزایش سرعت دستیابی به مطالب مورد نظر کاربران می شود. اگر درج مطالب طولانی در سایت ضرورت دارد، پاراگراف بندی و انتخاب تیترهای مناسب برای هر پاراگراف و نیز درج تصویر و نمودار در مطالعه آنها موثر است. 

 


AWT IMAGE استاندارد باشید
از قواعد عمومی وب پیروی کنید تا صفحات شما در همه مرورگرها و در همه شرایط (به خصوص در موبایل ها و تبلت ها) صحیح دیده شوند. صفحات شما نباید آنقدر بزرگ باشند که در مانیتورهای قدیمی به هم بریزند. از فونت های با اندازه مناسب استفاده کنید و در صورت لزوم فونت های مورد استفاده در صفحات و فایل های PDF   را همراه آنها ارایه دهید. 

 


AWT IMAGE به موضوع خود بچسبید
مطالب و اخباری که در پایگاه درج می شوند نباید از موضوع یا سرفصل های سایت شما جدا باشند. همچنین اگر درج تبلیغات در سایت شما ضرورت دارد، حداقل از تبلیغ کالا و خدمات مرتبط با پایگاه خود استفاده کنید. در درج تبلیغات هم زیاده روی نکنید. 

 


AWT IMAGE چشم نوازباشید
استفاده از فونتهای متنوع و تعداد رنگهای زیاد و متفاوت همیشه باعث جلب توجه نمی شود. سعی کنید از یک فونت ثابت و شیب رنگ مناسب در سایت خود استفاده کنید و تنها در موارد لازم از رنگهای متضاد استفاده کنید.

 


AWT IMAGE نگران صفحه آرایی اولیه پایگاه نباشید
رنگ ها، فونت ها، تصاویر، قاب ها، پس زمینه ها و هر عنصر گرافیکی دیگری زیاد اهمیت ندارند. سلیقه ها متفوت هستند و هر طرحی برای همه جذاب نیست. شما نمی توانید همه را راضی کنید. بهترین راه آن است که طرح سایت را برای بررسی و نظرسنجی در اختیار کاربران قرار دهید و بر اساس نظرات و تجارب آن را نهایی کنید

AWT IMAGE راهکارهای الکترونیک را فراموش نکنید
برای کاربران انواع روش های پرداخت الکترونیک، پر کردن فرم آنلاین و ... را فراهم کنید تا آنها را برای انجام امور مجبور به ترک سایت نکنید. در فرم ها نیز زیاده روی نکنید و مراحل و کادرهای غیر ضروری را حذف کنید

AWT IMAGE کاربران را به پرتگاه نفرستید
لینک های قدیمی خود را همواره بررسی کنید تا اشتباه یا شکسته نباشند. ابزارهای گوگل در این مورد به شما کمک می کنند. در دنیای وب، پیغام "صفحه مورد نظر وجود ندارد" یا صفحه سفید بدون توضیح یک بن بست نیست، پرتگاه است. کاربران معمولا از پرتگاه، سالم سوی شما باز نمی گردند. لینک های اشتباه قلب کاربران و اعتبار شما را می شکنند. 

 


AWT IMAGE با موتورهای جستجو مهربان باشید
با کمک تیترهای مناسب برای صفحات، نشانی های وب گویا، نوشته های جایگزین تصاویر و تیتر لینکها و ... سایت خود را برای راهبری و نیز موتورهای جستجو جذاب کنید. توصیف، تیتر و کلیدواژه های مرتبط برای مطالب خود انتخاب کنید.  

 


AWT IMAGE به نظرات کاربران اهمیت بدهید
سعی کنید با روش های مختلف نظر سنجی و استفاده بهینه از فرم های تماس و تالارهای بحث و گفتگو، نظرات کاربران را درباره پایگاه و خدمات خود بدانید و از آنها در کاهش مشکلات استفاده کنید.