شیوه‌های نگهداری و به‌روز‌رسانی پایگاه‌های اینترنتی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۱۱/۵ | 

موضوع مهم در راه اندازی تمام انواع پایگاه‌های اینترنتی، توجه به نحوه مدیریت اطلاعات ارایه شده از سوی آنهاست. طبیعی است که هر پایگاهی- حتی اگر دارای بهترین طراحی و رنگ‌بندی باشد- چنانچه اطلاعات مورد نظر کاربران را در اختیار آنها قرار ندهد، کارآیی خود را از دست خواهد داد. مدیریت محتوای پایگاه‌های اینترنتی زمانی اهمیت بیشتری می یابد که اطلاعات پایگاه به سرعت تغییر کنند. برای نگهداری پایگاه‌های اینترنتی دو راهکار اساسی وجود دارد:

الف - مدیریت بدون استفاده از برنامه‌های مدیریت وبگاه

روش سنتی و مرسوم راه‌اندازی پایگاه‌های اینترنتی کم حجم و کم محتوا، مدیریت بدون مستند سازی و بدون استفاده از نرم‌افزار یا برنامه خاص می‌باشد که از مراحل ثبت نام وبگاه، تامین فضا و ایجاد تظاهر و محتوی تشکیل می‌شود. این نوع وبگاه‌ها به طور معمول عجولانه، اتفاقی و بدون بررسی اولیه و بر اساس وظایف سازمانی یا تحمیل شده شکل می‌گیرند و به دلیل فقدان اهداف مشخص و مکتوب راه به جایی نمی‌برند. این نوع از پایگاه‌ها که بیشتر توسط مدیران کم تجربه هدایت می‌شوند و با کمک طراحان وب مبتدی پدید می‌آیند، جریانی خطی و یکسویه از اطلاعات برقرار می‌کنند و به‌طور معمول از برنامه منظمی برای به‌روزرسانی برخوردار نیستند.

ب - مدیریت هدفمند و با استفاده از برنامه‌های مدیریت وبگاه

با افزایش حجم تبادلات و تحولات در پایگاه‌های اینترنتی گسترده و پرمحتوا، روش‌های سنتی ناکارآمدی خود را بروز دادند. در این راستا برنامه‌نویسان این نوع پایگاه‌های ابزارهای جدیدی ابداع نمودند تا امر به‌روزرسانی و تغییر محتوای پایگاه‌ها را به صورت پویا، ساده و پرسرعت فراهم کنند. این نوع نرم‌افزارها که به طور کلی "سیستم‌ها مدیریت محتوا" ( Content Management System ) نامیده می‌شوند، امکان انجام تغییرات لازم و همچنین اقداماتی همچون مدیریت کاربران، برقراری ارتباط دوسویه، آمارگیری و گزارش‌گیری از بانک اطلاعاتی پایگاه، و تغییرات ظاهر پایگاه را فراهم می‌سازند. امروزه با افزایش تعداد این نوع برنامه‌ها به ویژه در سیستم‌های منبع باز مانند سیستم‌های مبنی بر Unix ، استفاده از آنها گسترش یافته است.