سامانه های هوشمند یکتاوب- رخدادهای مرتبط
معرفی سامانه های تشخیص سرقت ادبی و خدمات جدید یکتاوب

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۱۳ | 

شرکت یکتاوب در جدیدترین تلاش های خود برای ارایه خدمات باکیفیت با قیمت مناسب، امکان دریافت اکانت رایگان ithenticate برای بررسی سرقت ادبی حداقل 50 مقاله با هزینه هر مقاله 14 هزار تومان (حداقل 700 هزار تومان) را برای مشتریان گرامی یکتاوب فراهم نموده است. همچنین روش قبلی بررسی هر مقاله با هزینه 15 هزار تومان برای مشتریان شرکت (و 30 هزار تومان برای سایرین) از طریق پرونده مقاله محفوظ خواهد بود. برای آگاهی از نحوه استفاده از این خدمات می توانید با yektaweb@gmail.com مکاتبه کنید.

معرفی نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی

تشخیص و جلوگیری از دسترس‌پذیری مقالات دارای سرقت ادبی به یکی از دغدغه‌های مهم نمایه‌های بین‌المللی تبدیل شده و براساس موازین اخلاق نشر، نشریات مسئول تشخیص این تخلف و جلوگیری از انتشار مقالات دارای سرقت ادبی هستند. این اصطلاح در دهه گذشته با افزایش تصاعدی تعداد مقالات علمی توسط کشورهای در حال توسعه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. با وجود آنکه ماهیت مدل توسعه و نشر علمی حداقل از قرن 14 میلادی بر استناد به مطالب پیشتر منتشر شده توسط سایر محققان بوده است، اما با اهمیت یافتن کمّیت مقالات در کشورهای در حال توسعه در دو دهه گذشته، میزان استفاده از متون سایر محققان در مقالات بعضاً بسیار زیاد شده و حتی گاهی مشاهده شده که نویسندگان زحمت انجام آزمایش‌ها و پژوهش‌های میدانی را نیز به خود نداده و به داده‌سازی مبتنی بر نتایج مقالات قبلی دست می‌زنند. همین مسایل باعث شده که تشخیص میزان استفاده از متون سایر اسناد علمی در مقالات مورد توجه بسیاری قرار بگیرد و نرم‌افزارهای متعددی در این سال‌ها برای تشخیص خودکار میزان تشابه مقالات با سایر اسناد علمی ارایه شده‌اند.


این نرم‌افزارها که در ادامه به معرفی 10 مورد از پرکاربردترین آنها در سطح جهان می‌پردازیم، تنها برای الفبای رومن کاربرد دارند و متاسفانه برای الفبای فارسی هنوز نرم‌افزار قابل اعتنایی ارایه نشده است و تلاش شرکت یکتاوب آنست تا در این زمینه گام‌های موثری بردارد.

1- TurnItIn (http://turnitin.com/)

تولد نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی در سال 1998 با پایه‌گذاری نرم‌افزاری برای داوری همتراز توسط 4 دانشجوی دانشگاه برکلی به وقوع پیوست. این نرم‌افزار در سال 2000 توسعه یافت و به اولین سایت ارایه‌دهنده خدمات تشخیص سرقت ادبی برای تکالیف دانشجویی تبدیل شد. این نرم‌افزار در سال 2002 به صورت آنلاین در آمد و تا قبل از پیوستن به Crossref در سال 2007 از مرز یک میلیون مقاله ثبت شده برای بررسی عبور کرده بود. پیوستن به پایگاه غنی Crossref، این نرم‌افزار را تبدیل به قوی‌ترین ابزار بررسی و تشخیص سرقت ادبی نمود به طوریکه طی کتر از 2 سال تعداد مقالات ثبت شده برای بررسی در آن از مرز 100میلیون گذشت و 16میلیون کاربر فعال داشت. با وجود این پیشرفت، این ابزار قدرتمند ماهیت دانشجویی خود و ارایه خدمات با قیمت پایین برای دانشجویان را حفظ کرد و پایه‌گذار نرم‌افزار حرفه‌تر iThenticate برای استفاده در محافل آکادمیک و مصارف تجاری همچون نشریات پژوهشی و نمایه‌های بین‌المللی شد.


2- iThenticate (http://www.ithenticate.com/)

قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزاری که با بهره‌گیری از پایگاه داده غنی Crossref به تشخیص تشابه متن مقالات با سایر اسناد علمی می‌پردازد iThenticate است. iThenticate فراهم‌کننده سرویس تشخیص سرقت ادبی برای اطمینان از اصالت نوشته قبل از انتشار است. این وبسایت با مقایسه یک نوشته با پایگاه داده شامل بیش از 60 میلیارد صفحه وب و 155میلیون آیتم محتوایی شامل 49میلیون اثر از 600 انتشارات علمی مشارکت‌کننده در Crossref تقریباً هیچ سندی که با الفبای رومن در وب منتشر شده باشد را از قلم نمی‌اندازد. iThenticate توسط Turnitin گسترش یافته است که رهبری بررسی سرقت ادبی  و بررسی اصالت متون را در موسسات آموزشی سراسر جهان بر عهده دارد. دفتر اصلی شرکت در اُکلند کالیفرنیاست و دفتر بین‌المللی آن در نیوکسل در انگلستان واقع است.

AWT IMAGE

AWT IMAGE

3- Viper (http://www.scanmyessay.com/turnitin.php)

این نرم‌افزار خود را به عنوان بدیل مجانی TurnItIn معرفی می‌کند و تنها برای سیستم‌های ویندوز مایکروسافت قابل استفاده است. این نرم‌افزار پایگاه‌های غنی ولی در عین حال مجانی را مورد جست و جو قرار می دهد و خود را در مقایسه با TurnItIn برتر می‌داند و معتقد است که بر خلاف آن، امکان جست‌وجوی نامحدود با طول متن نامحدود، مقایسه کلمه به کلمه همچنین ارجاع به مقالات دارای سرقت ادبی را فراهم می‌کند. خدمات این نرم‌افزار تنها با دانلود و نصب برنامه قابل استفاده است.


4- Plagiarism Checker (http://www.plagiarismchecker.com/help-teachers.php)

AWT IMAGE


این نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی نیز بیشتر توسط اساتید و معلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت آنلاین به بررسی پاراگراف به پاراگراف متون مقالات می‌پردازد. موتور جست‌وجوی این نرم‌افزار مبتنی بر گوگل یا یاهو است و هر آنچه مرورگر گوگل یا یاهو به آن دسترسی داشته باشند را جست‌وجو می‌کند. حداقل تعداد کلمات قابل جست‌وجو با این نرم‌افزار 6 و حداکثر 32 است. این نرم‌افزار پاسخ جست‌وجو را در قالب نتیجه گوگل یا یاهو ارایه می‌دهد.


5- Plagiarism Detect

این نرم‌افزار پولی به ازای هر صفحه 50 سنت دریافت می‌کند و با توجه به زمان 5 تا 7 دقیقه‌ای برای بررسی هر صفحه به نسبت کند است. این نرم‌افزار اخیراً تغییراتی در الگوریتم‌های جست‌وجوی خود ایجاد نموده تا هم سرعت را افزایش دهد و هم قابلیت تشخیص را به قابلیت‌های انسانی نزدیک‌تر نماید، بنابراین فعلاً در دسترس نیست.

6- University of Maryland Dustball Plagiarism Checker (http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker/)

AWT IMAGE


برایان کلاگ در سال 2002 این نرم‌افزار را در دانشگاه مریلند تولید نمود. مهم‌ترین ویژگی این نرم‌افزار ساده‌بودن آنست و البته کاربرد آن نیز برای متون دانشجویی است و به دلیل دقت نسبتاً پایین برای مقاصد حرفه‌ای‌تر قابلیت پایینی دارد.


7- Plagiarisma (http://plagiarisma.net/)

این نرم‌افزار قابلیت‌های بالایی دارد ولی امکان استفاده رایگان از آن در هر روز محدود است و بنابراین برای مقاصد حرفه‌ای مثل نشریات مناسب نیست. این نرم‌افزار قابلیت استفاده از موتورهای جست‌وجوی یاهو و گوگل را دارد و برای چندین زبان مختلف به غیر از انگلیسی (بیش از 190 زبان به ادعای خودش) نیز کاربرد دارد که البته فارسی از آنها نیست. سرعت مناسب و ارایه گزارش براساس عبارات از ویژگی‌های این نرم‌افزار است. این سایت آنلاین دارای نسخه نرم‌افزار برای ویندوز است که به صورت آفلاین نیز کار می‌کند و نسخه‌های غیر از Word را نیز می‌پذیرد.

AWT IMAGE


8-  Duplichecker (https://www.plagiarismsoftware.net/)

این نرم‌افزار آنلاین دارای محدودیت جست‌وجوی 1000کلمه‌ای است و برای استفاده از آن باید حتما در سایت عضو شوید تا امکان جست‌وجوی رایگان را در اختیار شما قرار دهد. نام جدید این نرم‌افزار Plagiarism Software است و برای مقاصد حرفه‌ای مناسب به نظر نمی‌رسد، چون پایگاه‌های محدودی را جست‌وجو می‌کند.


9- CheckForPlagiarism (http://www.checkforplagiarism.net/services)

این نرم‌افزار پولی است و حداقل قیمت اکانت آن برای دانش‌آموزان دبیرستانی 20$ است که امکان جست‌وجوی 5 فایل را می‌دهد. این سایت نیز برای چند زبان خدمات می‌دهد و خدمات آن بیشتر برای نویسندگان است و دسترسی‌های جست‌وجوی آن محدود است. این سایت به شدت معتقد است که سرویس‌های مجانی تشخیص سرقت ادبی غیرموثر هستند.


10- EVE2 (http://www.canexus.com/eve/index.shtml)

این سایت نیز از جمله سرویس‌های قدیمی این حوزه است که از سال 2000 شروع به فعالیت کرده و با حدود 30$ خدمات نامحدود خود را ارایه می‌دهد و تضمین بازگشت مبلغ در صورت عدم رضایت مشتری تا 10 روز را دارد.  

نشانی مطلب در وبگاه سامانه های هوشمند یکتاوب:
http://yektaweb.com/find.php?item=1.75.584.fa
برگشت به اصل مطلب