بروز مشکل سخت افزاری در یکی از سرورهای شرکت

 | تاریخ ارسال: 1399/10/10 | 
متاسفانه یکی از سرورهای شرکت دچار اختلال سخت افزاری شده و تعدادی از سایت ها از دسترس خارج شده اند. تلاش ما در بازیابی هر چه سریع تر اطلاعات و فعالسازی مجدد پایگاه ها است. اما با توجه به حجم زیاد اطلاعات روی این سرور و لزوم تلاش برای برپایی مجدد سایت ها با کمترین آسیب، احتمال دارد تا روز شنبه درگیر این مساله باشیم. هر نوع تغییر وضعیت را در انتهای همین خبر به روز رسانی خواهیم کرد. ضمن عذرخواهی، لطفا از تماس تلفنی با شرکت خودداری کنید تا بتوانیم به جای پاسخگویی به تماس ها، انرژی و وقت بیشتری برای رفع مشکل اختصاص دهیم.
------------------
چهارشنبه ساعت ۱۲ : سرور مجددا راه اندازی شده است و تا ساعتی دیگر کار نصب فایل های backup آغاز خواهد شد.

چهارشنبه ساعت ۲۰: تعدادی از سایت های اصلی (به خصوص دانشگاه ها) مجددا راه اندازی شده اند. این سایت ها از روی backup آخر هفته گذشته نصب شده اند و بعد از اتمام نصب همه ی پایگاه ها، بانک اطلاعات شب قبل از بروز مشکل روی آنها نصب خواهد شد. به این ترتیب تنها داده های روز آخر در دسترس نیستند.
هاردهای قبلی نیز برای تعمیر و بازیابی اطلاعات به شرکتی تخصصی تحویل داده شده است و در صورت حصول نتیجه، دیتاها بروز خواهند شد. به همین دلیل در حال حاضر سایت ها امکان فعالیت (لوگین و درج مقاله و مطلب و ...) ندارند تا امکان نصب آخرین نسخه از دست نرود.

چهارشنبه ساعت ۲۳: تقریبا همه سایت ها از روی backup های هفتگی نصب شده اند. به این ترتیب سایت ها حدود ۲۴ ساعت متوقف بوده اند. بررسی وضعیت سایتها، بروزرسانی بانک اطلاعاتی از backup شبانه و رفع اشکالات احتمالی تا ساعاتی دیگر انجام خواهد شد.
توجه: به دلیل انجام عملیات نصب و بررسی سایت ها، سرور با کندی مواجه می باشد.

پنج شنبه ساعت ۳۰ دقیقه بامداد: بانک اطلاعاتی شب قبل از بروز مشکل روی سایت ها نصب شد (یعنی دیتای فعالیت های حدود ۲۰ ساعت در حال حاضر از دست رفته است). اما با توجه به احتمال تعمیر و بازیابی هارد قبلی و در دسترس قرار گرفتن آخرین نسخه بانک اطلاعاتی، سایت ها همچنان امکان ثبت داده جدید نخواهند داشت.
 
پنج شنبه ساعت ۱۵: با توجه به پیگیری های به عمل آمده و مذاکره با شرکت مسوول تعمیر هارد، در نهایت مقرر شد اگر تا جمعه ساعت ۹ صبح به نتیجه نرسند، سایت ها با وضعیت فعلی باقی بمانند و محدودیت فعالیت برداشته شود.

پنج شنبه ساعت ۲۳: با توجه به عدم توانایی شرکت مسوول تعمیر هارد برای اتمام کار در روز جمعه، ایمیل سرور فعال شد. پایگاه ها نیز روز جمعه فعال خواهند شد تا کار روی آنها شروع شود. در صورت تعمیر هارد قبلی، اطلاعات از دست رفته با راهکار مشخصی در اختیار مدیرانت سایت ها قرار خواهند گرفت.

جمعه ساعت ۱۳: پایگاه ها فعال شدند و امکان ادامه کار روی سایت فراهم است.

شنبه ساعت ۲۰: حجم مجاز آپلود فایل در سرور روی ۲۰ مگابایت تنظیم شد. تنظیم پیش فرض سرور روی ۲ مگابایت بود که باعث شده بود آپلود فایل های بیش از ۲ مگابایت با اشکال مواجه شود.

شنبه ساعت ۲۱: تنظیم برخی از آی پی های میل سرورها در فایروال سرور. با توجه به نصب مجدد سرور، در صورتی که از SMTP استفاده می کنید، لطفا آی پی Mail server خود را برای تنظیم مجدد در فایروال سرور اطلاع دهید.

یکشنبه ساعت ۱۱: برای حل مشکل برخی پرداخت ها و سامانه پیامکی، SOAP روی سرور فعال گردید.
 

وضعیت سایت ها در حال حاضر به صورت زیر است:
  • کلیه سایت ها ابتدا از روی backup پنج روز پیش از بروز مشکل (جمعه ۵ دیماه) نصب شده اند. در نتیجه فایل ها و ایمیل هایی که بعد از این تاریخ دریافت شده بودند در دسترس نیستند.
  • بانک های اطلاعاتی از ساعت ۲ نیمه شب قبل از بروز مشکل (سه شنبه ۹ دیماه) نصب شده اند. در نتیجه اقداماتی که روز سه شنبه روی سایت ها انجام شده اند باید مجددا انجام شوند.
این مشکل بعد از حدود ۱۵ سال خدمات دهی شرکت و برای اولین بار به دلیل آسیب دیدن هارد سرور پیش آمده است که از این بابت از مشتریان گرامی عذرخواهی می کنیم.  با توجه به روال منظم backup گیری داده ها که در این ۱۵ سال با جدیت انجام شده است، آسیب شدیدی به سایت ها وارد نشده است. (ما حتی آمادگی داشتیم که اگر فایل های پشتیبان روی سرور قابل استفاده نباشند، از فایل های پشتیبانی که کمتر از یک ماه پیش از سرور دریافت شده و در هاردهای داخل شرکت نگهداری می شدند استفاده کنیم)

برای اینکه رخداد مشابهی در آینده اتفاق نیفتد، راهکارهایی در حال بررسی هستند که اطلاع رسانی خواهند شد. 

مطالب مشابه