آغاز ارزیابی نشریات وزارت علوم در سامانه یکتاوب

 | تاریخ ارسال: 1396/3/29 | 

آغاز ارزیابی نسخه‌های سال 1395 نشریات مصوب کمیسیون نشریات علمی کشور

با ابلاغ مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، مرحله جدید ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات مصوب این کمیسیون، رسماً با رونمایی از سامانه جدید رتبه‌بندی نشریات علمی که مبتنی بر نرم‌افزار هوشمند یکتاوب طراحی و راه‌اندازی شده است، آغاز شد.

با توجه به مشکلات عدیده مسئولان نشریات علمی کشور و دست‌اندرکاران ارزیابی نشریات با سامانه قبلی که همه امور باید در آن به صورت دستی انجام می‌شد، با تصمیم مدیران وزارت علوم مقرر شد که این سامانه به نرم‌افزار هوشمند یکتاوب ارتقا پیدا کند تا با خودکارسازی فرآیندهای جمع‌آوری، بررسی ظاهری و بررسی‌های آماری، تنها بخش محتوایی توسط ناظران به صورت دستی انجام شود. 

در طرح جدید، همه اصلاحات توسط دست‌اندرکاران نشریات در وبسایت خود نشریات انجام می‌شود و هیچ گونه ورود اطلاعات دستی در سامانه ارزیابی وجود نخواهد داشت. نرم‌افزار هوشمند یکتاوب که از این پس پایه جمع‌آوری کلیه اطلاعات نشریات کشور خواهد بود، به صورت خودکار و 24ساعته داده‌ها را جمع‌آوری کرده و در دسترس پژوهشگران قرار می‌دهد. براساس ابلاغیه 22 خرداد، نشریات تا 15 تیر 1396 فرصت دارند که اطلاعات خود را در سایت نشریات خود تکمیل نمایند و فرآیند ارزیابی از 15 تیر آغاز می‌شود که نتایج آن ملاک امتیازات و کمک‌های مالی به نشریات خواهد بود.